پرش به محتوا

درباره من

تصویر علیرضا شیاسی

علیرضا شیاسی هستم. یک مهندس و یک انسان قلم به‌ دست که در مسیر کارآفرینی و علم آموزی قدم گذاشته‌ام. من توی تلفیقی از تکنولوژی و کامپیوتر، مهندسی، مارکتینگ و مدیریت کار می‌کنم. کنار این‌ها به دوستانم برای پیشرفت بیشترشان کمک می‌کنم. هر وقت هم که صحبت اوقات فراغت می‌شود بخش زیادی از آن را بین کتاب و ورزشگاه‌ها (قبل از کرونا) سپری می‌کنم.

طرز فکر من

من به آفرینش، به جامعه و به علم علاقه‌مندم. همیشه در این فکرم که چطور می‌شود جامعه‌ و پیرامونی بهتر داشت. چطور می‌توان کسب‌وکارهای پررونقی داشت و چطور می‌شود مراودات انسان‌وارانه‌تری به وجود آورد. و باور دارم که همیشه دست کم یک راهی هست.

دیدگاهم این است:

«همیشه باید کار درست را انجام داد. باور دارم که همیشه دست کم یک راهی وجود دارد چه یافتنی باشد چه ساختنی.»

به نظرم اشتباه همیشه وجود دارد و اصلا نمی‌شود بدون خطا زندگی کرد. شاید حتی از طرفی دیگر نگاه کنیم این اشتباهات زیبا هم باشند، دست کم همه این‌ها زندگی ما را می‌سازند. من که فکر می‌کنم مهم نیست چقدر اشتباه رفته‌ایم مهم این هست که هرگاه فهمیدیم، مسیر را عوض کنیم. مهم نیست کجا هستم مهم این است که مسیر درستم را ادامه دهم.

داستان من

من عاشق کامپیوتر بودم اما با اشتباهی نابخشودنی رشته دیگری را به بهانه پول انتخاب کردم و موفقیت چندانی هم به دست نیاوردم. یادم می‌آید حتی در نوجوانی از طریق کارهای کامپیوتری ساده و بعدتر برنامه‌نویسی درآمد داشتم.

همه فکر می‌کردند من رشته کامپیوتر خواهم خواند (البته یکسری هم فکر می‌کردند زیست شناسی و جانورشناسی) اما من عمران خواندم. درست یا نادرست‌اش را نمی‌توانم قطعا بگویم اما کامپیوتر رشته بهتری برای من بود.

البته عمران باعث شد تجربه‌های متفاوتی داشته باشم، از مهندس اجرایی پایدارسازی گرفته تا سرپرستی کارگاه و درنهایت درگیری در مدیریت پروژه را تجربه کرده‌ام.

همیشه دوست داشتم تا کسب‌وکار خودم را راه‌بیاندازم برای همین کارهای مختلفی را تجربه‌ کردم آن هم در زمینه‌های مختلف از زعفران گرفته تا کارهای معماری و عمرانی، برنامه نویسی و حتی فروش مجسمه‌های بتنی!
چندین بار تلاش کردم و تاحدی هم موفق بوده‌ام هرچند شکست‌های زیادی را تجربه کردم. خوشحالم که برخی از آن‌ها مثل ناژآرک و مشاوره و یاری سرحال و زنده به کار خود ادامه می‌دهند.

کار من

اکنون هم بعد از چندسال دوری مسیر کامپیوتر را دوباره دنبال می‌کنم و درکنارش همچنان به راه‌اندازی کسب‌وکار و مشاوره مارکتینگ مشغولم.

اگر دوست داری کسب‌وکار حوزه ساختمان من را ببینی به «ناژآرک» مراجعه کن. آن‌جا تخصصی به سمت توسعه پایدار و ساختمان‌های سبز و هوشمند پیش می‌رویم.

اینجا هم دست نوشته‌هایم را منتشر می‌کنم بیشتر تلاش دارم در حوزه حرفه‌ای و تخصصی آکادمیک خودم صحبت بنویسم. اما نمی‌توانم علاقه خودم به نویسندگی و داستان و شعر را کنار بگذارم و یا از درد اجتماعی ننویسم برای همین درکنار تخصص یادداشت‌های شخصی هم منتشر می‌کنم.

تحصیلات آکادمیک

من آکادمیک را هم دوست می‌دارم و هم فراری هستم. به هرحال این هم یک مدلی است:)

من مهندسی عمران خوانده‌ام گرایش عمران از دانشگاه آزاد. انصرافی ارشد هستم و خب باید سربازی اجباری را می‌رفتم. بعد از سه بار انصراف هم اکنون در رشته کارآفرینی با گرایش سازمانی در دانشگاه تهران مشغول تحصیل هستم.

  • کارشناسی: مهندسی عمران گرایش عمران | دانشگاه آزاد
  • ارشد: کارآفرینی گرایش سازمانی | دانشگاه تهران
  • انصرافی‌ها (ارشد): بازرگانی شهید بهشتی | مدیریت دانش مالک | کامپیوتر نرم‌افزار پیام نور

رفیق نامه

در انتها دعوتت می‌کنم تا عضوی از نامه اینترنتی من به اسم «رفیق‌نامه» شوی. من اسپم نمی‌کنم. رفیق‌نامه درواقع جمع کوچکی هست تا بیشتر با هم در ارتباط باشیم. گاهی مطلب خوبی بنویسم یا جایی بخوانم برایت می‌فرستم. بعضی اوقات هم مطالب خوب را از سرحوصله (اگر باشد:)) ترجمه می‌کنم و برایت می‌فرستم. گاهی هم کتابک‌هایی به شکل PDF در حوزه‌هایی که دستی بر آتش دارم می‌نویسم و آن‌ها را قبل از هر کسی برایت ارسال می‌کنم. شاید بعضی‌ها را هم فقط برای رفیق‌نامه‌ای‌ها ارسال کنم و بس.


عضوی از «رفیق‌نامه» من شو
گاهی نامه‌ای به رفقایم می‌دهم و مطالب مفیدی که می‌خوانم، ترجمه می‌کنم یا می‌نویسم را برایشان ارسال می‌کنم.