درباره من

تصویر علیرضا شیاسی

علیرضا شیاسی هستم. یک مهندس ساده و یک انسان معمولی که در مسیر کارآفرینی و علم آموزی قدم گذاشته‌ام. خوشحالم که به این قسمت سر زدی، در ادامه می‌توانی بیشتر با من آشنا بشی و امیدوارم که با یک پیام و تماس این آشنایی دو طرفه شود.

طرز فکر من

من به آفرینش، به جامعه و به علم باور دارم. همیشه در این فکرم که چطور می‌شود جامعه‌ و محیطی بهتر داشت. چطور می‌توان کسب‌وکارهای پررونقی داشت و چطور می‌شود مراودات انسان‌وارانه‌تری به وجود آورد. همیشه تلاش می‌کنم پاسخ‌هایم را ابتدا در خودم آغاز کنم.

دیدگاهم این است:

«همیشه باید کار درست را انجام داد. باور دارم که همیشه دست کم یک راهی وجود دارد چه یافتنی باشد چه ساختنی.»

علیرضا شیاسی

تا وقتی که نفس می‌کشم به ادامه می‌دهم و هرگاه بفهمم اشتباه رفته‌ام آن را عوض می‌کنم. همانطور که تا الان چندین تغییر درونی و بیرونی را تجربه کرده‌ام. مهم هم نیست چقدر در مسیر پیش‌رفته باشم، مهم این است که تغییر کنم و همیشه در مسیر اصلی و انجام کارهای درست قرار بگیرم.

داستان من

داستان کسب‌وکار من بر می‌گردد به نوجوانی آن موقع که از طریق کامپیوتر کمی درآمد داشتم و بعدتر هم از کارهای طراحی و بعضی‌ کارهای مرسوم.

خیلی‌ها فکر می‌کردند که رشته کامپیوتر خواهم خواند اما من رشته عمران را انتخاب کردم. درست یا نادرست‌اش را نمی‌دانم ولی حالا که نگاه می‌کنم در کل خیلی هم بد نشد.


باعث شد تجربه‌های متفاوتی داشته باشم. از یک نیروی اجرایی در گودبرداری و پایدارسازی به روش نیلینگ، تا سرپرستی کارگاه و درگیری در مدیریت پروژه را تجربه کرده‌ام. خوشحالم که همیشه سعی داشتم کار خودم را راه بیاندازم و اکثر کارهایم را به صورت پروژه‌ای و در ازای کار انجام شده پول گرفته‌ام و از حقوق ثابت خالی فراری بوده‌ام.

اعتراف می‌کنم که در این مسیر از منظر حرفه‌ای کار نادرستی کرده‌ام و آن این بود که شاخه‌های مختلفی از بازرگانی (زعفران)، برنامه‌نویسی، کارهای معماری و عمرانی تا محتوا و تولید و فروش مجسمه‌های بتنی را تجربه کرده‌ام. (قبول دارم خیلی پخش است ولی برخی از آن‌ها فقط در حد نوک زدن بود مثل مجسمه‌های بتنی:))

در این مسیر هم حسابی شکست خوردم. اما همچنان با شادمانی ادامه می‌دهم و امیدوارم. به قول بچه‌ها سنگ‌پای قزوین باید جلویت لنگ بندازد.

خوشحال که چندتایی از کارهام رونق پیدا کردند و به اصطلاح زنده مانده‌اند و رشد می‌کنند. شاید کمی کند اما من راضی‌ام.

اکنون هم به کارآفرینی و کارهای تخصصی مشغولم.

کار من

کار من در شغل‌های متداول جای نمی‌گیرد برای همین بهترین راه توصیف آن است.
نزدیکترین شغل به من کارآفرینی است که در آن نوآوری وجود داشته باشد هرچند اندک. همچنین در حوزه مشاوره و کسب‌وکار مشغول هستم.
مهندسی عمران خوانده‌ام اما کامپیوتر هم به همان اندازه تجربه و دانش دارم. دایم درحال مطالعه مباحث مربوط به علم و تکنولوژی، کسب‌وکار و جامعه مدنی هستم.

همه این‌ها باعث شد تا اکنون مدیریت گروه «ناژآرک» در حوزه صنعت ساختمان را برعهده داشته باشم و از طرفی به دوستانم کمک کنم تا کسب‌وکارشان را توسعه دهند.

درنهایت اگر بخواهم در یک جمله کارم را شرح دهم باید بگویم: «من یک کارآفرین و مشاور و یاری دهنده در حوزه کسب‌وکار و زندگی هستم.»

رفیق نامه

در انتها دعوتت می‌کنم تا عضوی از نامه اینترنتی من به اسم «رفیق‌نامه» شوی. من اسپم نمی‌کنم. رفیق‌نامه درواقع جمع کوچکی هست تا بیشتر با هم در ارتباط باشیم. گاهی مطلب خوبی بنویسم یا جایی بخوانم برایت می‌فرستم. بعضی اوقات هم مطالب خوب را از سرحوصله (اگر باشد:)) ترجمه می‌کنم و برایت می‌فرستم. گاهی هم کتابک‌هایی به شکل PDF در حوزه‌هایی که دستی بر آتش دارم می‌نویسم و آن‌ها را قبل از هر کسی برایت ارسال می‌کنم. شاید بعضی‌ها را هم فقط برای رفیق‌نامه‌ای‌ها ارسال کنم و بس.


عضوی از «رفیق‌نامه» من شو
گاهی نامه‌ای به رفقایم می‌دهم و مطالب مفیدی که می‌خوانم، ترجمه می‌کنم یا می‌نویسم را برایشان ارسال می‌کنم.